Persil Persil-Premium Persil Discs 4v1

Prací prostředky a podráždění pokožky

Mohly by mé prostředky způsobit podráždění pokožky?

PH naší pokožky není neutrální. V chemii umožňuje pH hodnota měřit kyselý nebo zásaditý charakter roztoku. Čím nižší jsou hodnoty pH, tím je roztok kyselejší. Neutrální pH se rovná hodnotě 7. Pokožka (přibližně 5,5 v normě) je mírně kyselá. Avšak, běžné mýdla jsou často založeny na směsi mastných kyselin a sodných solí, čím mají vyšší zásadité pH, které může zvýšit pH pokožky, a tím ji může dráždit a dělat citlivější. To samozřejmě platí i pro prací prostředky během styku s pokožkou, protože jejich hlavní složkou jsou povrchově aktivní látky.

Povrchově aktivní látky

Hlavní složkou každého pracího prostředku jsou povrchově aktivní látky, které pomáhají vsáknout vodu do textilií, aby odstranily nečistoty usazené v látkách. Povrchově aktivní látky působí na povrch pokožky a mohou způsobit její vysychání. Tím se stává pokožka citlivější i na jiné složky, jako jsou enzymy, barviva, parfémy atd., které mohou způsobit podráždění kůže lidem s citlivou pokožkou.

Zbytky pracích prostředků

I když je nevidíte, zbytky pracích prostředků mohou zůstat na vašem prádle. Například nedostatečným oplachováním. V případě zbytků pracích prostředků nejsou alergie příliš pravděpodobné, ale nemožno je vyloučit. Nejnovější studie odhalují, že tyto reakce vyvolávají hlavně zbytky z výroby textilií a impregnace textilií. Proto se doporučuje oblečení vyprat ještě před prvním nošením.

Jaké jsou příznaky kožní reakce na prací prostředky?

Lokální zápal: kůže může být suchá, červená a v některých případech můžete cítit pálení nebo napínání kůže. Svědění je zřídkavé. Kromě toho, reakce je omezená na oblast, ve které byla pokožka v kontaktu s pracím prostředkem (například při ručním praní). Zejména ruční praní vede u lidí s citlivou pokožkou k podráždění kůže.

Co by jste měli dělat, když máte podezření, že prací prostředek způsobuje podráždění?

V první řade by jste měli nahradit váš produkt pracím prostředkem, který je vhodný pro citlivou pokožku. Když reakce zmizí, problém se vyřeší. Podráždění pokožky však nemusí být vždy způsobené pracím prostředkem. V případě pochybností se obraťte na svého dermatologa.