Persil Persil-Premium Persil Discs 4v1

Složení pracích prostředků

Prací prostředky jsou mnohem komplexnější než jste mysleli!

Složení pracího prostředku je komplexní, protože jde o produkt, který musí zvládnout mnoho: dokonalé odstranění skvrn z různých materiálů (bavlna, vlna, syntetické materiály,… péči o tkaniny, změkčení vody, rozvonět prádlo příjemnou vůní a zároveň být šetrný k životnímu prostředí. Proto výroba pracího prostředku vyžaduje rozsáhlý výzkum.

Jaké jsou hlavní složky pracího prostředku?

Hlavní složky pracího prostředku jsou povrchově aktivní látky, prvky pro změkčení vody, činidla, které zabraňují opětovnému usazování nečistot, enzymy a bělidla.

Povrchově aktivní látky mají důležitou úlohu

Protože pomáhají látce absorbovat tekutinu (vodu), a tak odstranit nečistoty, které jsou zachyceny v textiliích. Pracují obzvláště silně na mastnotě a vytvářejí micely, které zabraňují opětovnému usazování nových nečistot. Nejtradičnější složkou, která působí jako povrchově aktivní látka, je mýdlo.

Enzymy

Enzymy jsou zodpovědné za skvrny způsobené potravinami, jako je kakao, vaječný žloutek atd.  Účinkují rozložením barviva na malé částice, které jsou lehce rozpustné ve vodě. Existuje několik druhů enzymů (amyláza, lipáza, proteázy atd.), které bojují proti specifickým druhům skvrn.

Bělidla

Per uhličitan sodný je bělící prvek, který oxiduje a odstraňuje například skvrny od kávy, čaje nebo džusu.

Změkčovadla

Zabraňují ukládání vodního kamene na oblečení. Je to velmi důležité, protože ten by jinak způsobil na oblečení šedý povlak.

Aviváže

Se přidávají do praní v posledním cyklu, při máchání, aby změkčily oblečení a snížily elektrostatický náboj. Mnoho výrobků obsahuje parfémy, které dodávají oblečení a prádlu příjemnou vůni. Změkčovadla dělají oblečení měkčí a tím je příjemnější na nošení pro lidi s citlivou pokožkou nebo pro děti. Je však potřebný si výrobek správně vybrat.