Persil Persil-Premium Persil Discs 4v1

Jak odstranit skvrny od rzi

V našich domovech najdeme mnoho předmětů vyrobených ze železa a oceli. Zahradnickým nářadím počínaje a zahradním nábytkem či grilem konče, tyto materiály jsou téměř všude. Nejsou-li opatřeny speciálním lakem nebo je-li jejich povrch poškrábaný či opotřebovaný, mohou podléhat korozi.

Rez je povlak, který tvoří oxid železitý, a vzniká při kontaktu železa nebo oceli s vodou a vzduchem. Nemusí to být ani velké množství vody, stačí vlhkost v ovzduší. Zabránit vzniku skvrn od rzi na oblečení je sice snadné, koneckonců stačí, když se vyhneme rezavým předmětům, někdy to však jednoduše není možné. Proto je důležité vědět, co si se skvrnami od rzi na oblečení počít v případě nouze.

Skvrny od rzi v kostce

Skvrny od rzi se odstraňují velmi obtížně. Mnohdy se snadno rozmažou nebo odloupnou, což znamená, že se mohou rychle zvětšit. V některých případech se tyto skvrny nedají odstranit kompletně. Pak je čas obrátit se na profesionální chemickou čistírnu oděvů, která vaše oblečení zachrání. Většinu běžných skvrn od rzi ale odstraníte pomocí následujících kroků.

Odstraňování skvrn od rzi: Krok za krokem

  1. Jednejte rychle. Čím dříve se skvrně od rzi budete věnovat, tím větší bude vaše šance na její odstranění z oblečení.
  2. V závislosti na druhu oblečení zvolte vhodný odstraňovač skvrn od rzi a prací prostředek.
  3. Předčistěte skvrnu.
  4. Vyperte a vymáchejte oblečení na maximální teplotu uvedenou na štítku s pokyny pro údržbu.
  5. Zkontrolujte, zda skvrna zmizela.

Volba pracího prostředku

Jaký prací prostředek a odstraňovač skvrn zvolíte, závisí na barvě vašeho oblečení. Na bílé oblečení použijte Persil Power Gel. Na barevné tkaniny je ideální Persil Color Gel.

Předčištění postiženého místa

K odstranění velkých skvrn od rzi může být nutný speciální odstraňovač skvrn od rzi. Tento speciální prostředek lze zakoupit v drogériích, před jeho použitím si ale přečtěte příslušné instrukce a zkontrolujte štítek na oblečení s pokyny pro údržbu.

Praní oblečení

Prostudujte si informace na štítku s pokyny pro údržbu. Vyperte oblečení na maximální teplotu uvedenou na štítku. Při praní v pračce použijte buď Persil Color Gel na barevné prádlo, nebo Persil Power Gel na bílé prádlo.

Kontrola skvrny

Pokud skvrna po prvním vyprání nezmizela, proveďte znovu předčištění a vyperte. Oblečení nedávejte sušit, dokud skvrna nezmizí. Mohlo by to způsobit její zapuštění hlouběji do vláken.

Jak odstranit skvrny od rzi ze zvláštních druhů prádla a tkanin

Mějte na paměti, že některé tkaniny mohou být příliš jemné nebo velké pro praní v pračce. V těchto případech doporučujeme tkaninu vyprat ručně pomocí pracího prostředku Perwoll.

Jak odstranit skvrny od rzi z bílého oblečení

Ptáte se, jak nejlépe odstranit skvrny od rzi z bílého oblečení? Zbavit se skvrn od rzi na bílé košili nebo kalhotách může být sice obtížné, ale zdaleka ne nemožné. Zkuste skvrnu odstranit pomocí výše uvedených kroků. Přitom může být nutné několikrát skvrnu předčistit a opláchnout. Jakmile skvrna vybledne, vyperte košili na maximální možnou teplotu uvedenou na štítku s pokyny pro údržbu.

Otřeli jste se omylem o rezavou lavičku nebo zahradnickou lopatku? Pokud objevíte na svém oblečení skvrny od rzi, neváhejte a zbavte se jich pomocí těchto rad.