Persil Persil-Premium Persil Discs 4v1

Jak odstranit skvrny z bílého oblečení

Udržet bílé oblečení čisté může být opravdovým uměním. Ať jste sebevíc opatrní, bílá je doslova magnetem na ty nejhorší skvrny, jako například skvrny od hořčice, kečupu a omáček, jídla, deodorantu, krve, potu, vína, kávy i čaje. Dokonce požitek z čokolády se může rychle změnit v noční můru. Tento druh skvrn nelze brát na lehkou váhu. Potřebujete-li odstranit skvrny z bílého oblečení, postupujte podle následujících pokynů.

Odstraňování skvrn z bílých košilí

Bílé košile jsou náchylné vůči celé řadě skvrn, včetně skvrn od jídla, omáček a šťáv. V každodenním životě se však nejčastěji setkáte se skvrnami od deodorantu, potu a skvrnami v podpaží. Tyto skvrny zanechávají na bílém oblečení žluté stopy, které může být velmi obtížné zcela odstranit. Kromě toho mají tendenci zanechat na oblečení charakteristický zápach.

Odstraňování skvrn z bílých kalhot a šortek

Kalhoty a šortky bývají obzvlášť náchylné vůči skvrnám od trávy, bláta, špíny a opalovacích i jiných krémů. Pokud ale máte děti, víte, že mohou stejně dobře přitahovat šťávy z ovoce a zeleniny. I jako dospělí si občas pohrouženi do svých myšlenek utřeme ruce do kalhot a zanecháme tak na nich skvrny od jídla, tuku či oleje.

Odstraňování skvrn z bílých šatů

Bílé šaty bývají krásné a zářivé, proto je důležité je udržovat v čistotě. Ať už v nich zrovna míříte k oltáři nebo na procházku za krásného počasí, setkat se můžete s dvěma nejčastějšími druhy skvrn – od make-upu a od krve. Nejedny šaty jsou vyrobeny z jemné tkaniny. To znamená, že z nich skvrny obvykle dostanete jenom ručním nebo chemickým čištěním. Vždy si nejprve prostudujte štítek s pokyny pro údržbu, než se pustíte do předčištění skvrn, a v případě pochybností se obraťte na odborníka.

Odstraňování skvrn z bílých tenisek

 • Očistěte špínu z bot

  Očistěte špínu z bot

 • Bílé tenisky bývají obvykle magnetem na skvrny od trávy, bláta, listí a špíny, přičemž jsou mnohdy vyžadovány ve školách při hodinách tělocviku. Odstraňování skvrn z tenisek si na rozdíl od jiných druhů oblečení žádá zvláštní přístup. Pokud se jedná o skvrny od bláta a špíny, počkejte, až zcela uschnou a poté je odstraňte pomocí zubního kartáčku.

 • Omyjte boty teplou vodou

  Omyjte boty teplou vodou

 • Nakonec boty opláchněte teplou vodou. Buďte opatrní, abyste přitom boty nenamočili příliš. Poté naneste prací prostředek a odstraňovač skvrn Persil a vydrhněte tenisky kartáčem nebo ručníkem. Důkladně opláchněte. Dle potřeby postup opakujte.

 • Botu vyplňte papírovými utěrkami

  Botu vyplňte papírovými utěrkami

 • Jakmile skvrna zmizela, vycpěte boty papírovými ubrousky. Boty si tak během sušení zachovají svůj tvar. Aby vaše bílé tenisky rychleji uschly, umístěte je před ventilátor.

Odstraňování skvrn z bílého oblečení: Krok za krokem

Potřebujete odstranit skvrny z bílých džín, košil, kalhot nebo šortek? Postupujte podle následujících kroků.

 1. Zvolte prací prostředek a odstraňovač skvrn Persil pro čištění bílého oblečení.
 2. Předčištěte skvrnu pomocí pracího prostředku.
 3. Oblečení vyperte a vymáchejte.
 4. Zkontrolujte, zda skvrna zmizela a případně postup opakujte.
 5. Nechte uschnout na slunci, aby skvrna přirozeně vybledla.

Volba odstraňovače skvrn

 • Prací prostředky Persil Universal nebo Persil Power Gel jsou speciálně vyvinuté k odstraňování špíny a nečistot z bílého oblečení a zároveň fungují jako odstraňovače skvrn. Tyto prací prostředky se samy postarají o vaše skvrny; vyhněte se přírodním odstraňovačům skvrn jako citronová šťáva nebo peroxid vodíku, mohly by nepříznivě ovlivnit barvu vašeho bílého oblečení.

Předčištění postiženého místa

Následující kroky se budou lišit v závislosti na druhu skvrn, se kterými se potýkáte. U mokrých skvrn, například od šťávy a nápojů, krve a červeného vína, odstraňte pomocí čistého hadříku co největší množství tekutiny a následně oblečení opláchněte z druhé strany studenou vodou. Je-li skvrna způsobena jídlem nebo olejem, odstraňte co největší množství polotuhé či tuhé hmoty. Poté naneste Persil Power Gel přímo na skvrnu, jemně vmasírujte a nechte krátce působit. Pokud se chcete zbavit skvrn od deodorantu, budete k předčištění nejspíše potřebovat speciální kyselý odstraňovač skvrn (např. odstraňovač rzi), který snadno zakoupíte v každé drogerii. Před použitím si ale nejprve přečtěte štítek na oblečení s pokyny pro údržbu.

Naneste malé množství prostředku Persil Power Gel

Je-li skvrna mimořádně odolná, můžete ji také namočit do roztoku studené nebo teplé vody a pracího prostředku. Za žádných okolností nepoužívejte horkou vodu, mohla by způsobit zapuštění skvrny hlouběji do vláken.

Praní a máchání

Než se pustíte do praní bílého oblečení, zkontrolujte na jeho štítku, zda je vhodné pro praní v pračce. Na jemné tkaniny, které vyžadují ruční praní, použijte Perwoll. V ostatních případech vyperte oblečení na maximální bezpečnou teplotu.

Kontrola skvrny

Po ukončení pracího cyklu zkontrolujte, zda skvrna zmizela. Je-li stále viditelná, opakujte kroky předčištění a praní. Ještě lepšího výsledku dosáhnete, když bílé oblečení necháte uschnout na slunci, aby skvrna přirozeně vybledla.

 • Vaše bílé tenisky budou zářit jako nové

  Vaše bílé tenisky budou zářit jako nové

 • Bílé oblečení nemusí znamenat jen starosti a potíže. Využijte tyto rady k odstranění těch nejběžnějších skvrn a udržujte své oblečení zářivě bílé.