Persil Persil-Premium Persil Discs 4v1

Časté otázky

Dávkování

Co znamenají symboly v tabulce dávkování? Co je to tabulka dávkování?

Díky dávkovací tabulce na každém obalu produktu Persil si lze snadno zjistit množství potřebného dávkování pro oblečení, které chcete vyprat.

Množství dávkování závisí na stupni znečištění prádla (zobrazeno ve sloupcích) a tvrdosti místní vody (zobrazena v řádcích).

Doporučené dávkování pro všechny produkty Persil vychází z množství prádla 4,5 kg (10 lb).

Jak zjistím správnou dávku?

Každý obal Persil má specifické doporučení pro dávkování. Optimální množství pracího prostředku závisí na množství prádla v pračce, stupni znečištění a tvrdosti vody. Pokud je v případě velmi silného znečištění nutná předpírka, vyberte nejnižší doporučené dávkování.

Jen tehdy, když budete dávkovat prací prostředek správně, můžete pomoci pečovat o životní prostředí, ušetřit peníze a vyhnout se vytváření usazenin v pračce a textiliích.

Kdo mně může informovat o tvrdosti vody v mém okolí?

Pokud neznáte hodnotu tvrdosti vody ve Vaší oblasti, můžete se obrátit na vodárnu. Náš tip: Kontaktní informace na vodárnu naleznete na fakturách za vodu nebo na internetu.

Kde mohu získat dávkovač?

Co znamená tvrdost vody?

Tvrdost vody Vám odhalí množství rozpuštěného vápna v jednom litru vody, měřeno v mmol uhličitanu vápenatého (CaCO3). V Německu se například tvrdost vody obvykle měří v německých stupních (1 ºdH odpovídá zhruba 0,19 mmol CaCO3 na litr vody).

To je důležité, aby bylo možné stanovit množství pracího prostředku, který je třeba dávkovat dle návodu na obalu.

Co znamenají stupně znečištění v dávkovací tabulce?

Lehce znečištěné:
Bez viditelných nečistot nebo skvrn*. Na některých oděvech lze zjistit tělesný pach.

Příklady: Lehké letní i sportovní oblečení (nošeno jen několik hodin), trička, košile, halenky (nošené až 1 den), ložní prádlo a ručníky pro hosty (použité 1 den).

Běžně znečištěné:
Viditelné nečistoty a/nebo několik lehkých skvrn*.

Příklady: Trička, košile, halenky (nasáklé potem nebo několikrát nošené), spodní prádlo (nošené 1 den), ručníky, ložní prádlo (použité po dobu až 1 týden), závěsy bez nikotinových skvrn (použity až 6 měsíců)

Silně znečištěné:
Zřetelně pozorovatelná nečistota a/nebo skvrny*.

Příklady: Utěrky a kuchyňské ručníky, plátěné ubrousky, dětské bryndáčky, dětské a fotbalové oblečení (obarvené trávou a nečistotami), tenisové oblečení (znečištěné s jílem z antuky), pracovní oděvy (například oděvy kovodělníka, pekaře, řezníka, které lze prát doma)

Velmi silně znečištěné:
Spousta zaschlé špíny a/nebo skvrn*, zřetelně pozorovatelné a případně staré, oděvy se silným zápachem.

Příklady: výše uvedené nečistoty na ubrusech, plátěných ubrouscích, utěrkách a kuchyňských ručnících, čisticích hadřících, mopech, dětských bryndáčcích, dětském, sportovním a fotbalovém oblečení (silně obarvené blátem, hlínou a trávou), pracovních oděvech.
* Typické skvrny

Lze odstranit: Čaj, káva, červené víno, ovoce, zelenina

obsahující bílkoviny/sacharidy: Krev, vejce, mléko, škroby

obsahující tuk/olej: Lipidy, oleje/tuky na vaření, omáčky, nafta, vosky

Pigmenty: Saze, hlína, písek

Proč doporučená dávka závisí na tvrdosti vody?

Na prádle, které se vypere s příliš malou dávkou pracího prostředku na tvrdost vody danou v oblasti nejen, že se během času vytvoří šedavý nádech, ale také ztratí další vlastnosti:

  • Postupně bude ztrácet hebkost
  • Začne cítit nepříjemnými pachy
  • V důsledku vytváření vápenných usazenin bude těžší a méně savé.
  • Rychleji se zhorší jeho kvalita

Silný nános vápenných usazenin bohužel nelze odstranit! Takže pokud je pro Vás důležité, aby Vám pračka a textilie dlouho vydržely, měli byste zajistit, že používáte dostatek pracího prostředku. „Méně“ v tomto případě není „více“ a může se Vám nakonec prodražit. Složka změkčující vodu v produktech Persil (jakož i v dalších prostředích Henkel) funguje tak, že brání negativním důsledkům uvedeným výše. Požadované množství pracího prostředku lze snadno zjistit v dávkovací tabulce na obalu produktu. Pokud neznáte hodnotu tvrdosti vody, obraťte se prosím na místní vodárnu.

Je rozumné prát silně a mírně zašpiněné prádlo dohromady?

Silně a mírně znečištěné prádlo by se nemělo prát dohromady. Silně znečištěné prádlo vyžaduje více pracího prostředku a vyšší teplotu při praní, zatímco mírně znečištěné prádlo lze prát s malou dávkou pracího prostředku a při nízké teplotě okolo 20 ºC.

Proč není nutný další změkčovač vody?

Pokud dodržujete doporučení pro dávkování, změkčovače vody není nutné přidávat k moderním pracím prostředkům Persil.

Všechny produkty Persil jsou vytvářené tak, aby prádlo chránily před vytvářením vápenných usazenin. Proto už není nutný další změkčovač vody.

Jak mohu přispět životnímu prostředí, když peru prádlo?

Udržitelné praní znamená prát „správně“! To zahrnuje správné roztřídění prádla, správné ošetření skvrn, vložení správného množství prádla do pračky, správné dávkování pracího prostředku (podle stupně znečištění a tvrdosti vody) a zvolení správného cyklu praní.

Proč má smysl používat aviváž?

Aviváže, jako např. Silan, činí Vaše prádlo mimořádně hebkým, příjemně voní, snižují statickou elektřinu a pomáhají chránit Vaše oblečení. Prádlo vyprané za použití aviváže rychleji schne na šňůře, jakož i v sušičce, snadněji se žehlí a je šetrnější k pokožce, neboť tkanina tolik neškrábe.

Jak dlouho prací prostředek vydrží?

Prací a čisticí prostředky nemají žádné datum expirace, na rozdíl od potravin, u nichž je to dokonce vyžadováno zákonem. Naše prací a čisticí prostředky vydrží mnoho let, pokud je skladujete na studeném, suchém místě. Nicméně by se tekuté prací a čisticí prostředky neměly skladovat při velmi nízkých teplotách, tj. nevystavujte je mrazu.

Výrobní kód na našich výrobcích Vám, jakožto spotřebiteli, neposkytne informace o stáří produktu, neboť to je šifrovaný kód. Zda je prací prostředek ještě použitelný, poznáte podle vzhledu, vůně a konzistence. Například pokud prací prášek uvnitř krabice je jen tvrdou hroudu, znamená to, že prací prostředek pohltil hodně vlhkosti z okolního vzduchu. Už ho nelze správně dávkovat nebo rozpustit ve vodě, a proto by se už neměl používat.

Pokud výše popsaný, starší prací prostředek stále „vypadá normálně“ a lze jej dávkovat a snadno se rozpouští, neváhejte jej použít. Přesto doporučujeme, abyste vybrali dávkování pro silně znečištěné prádlo, neboť účinky určitých složek, jako např. bělicích prostředků a enzymů se mohou v průběhu času zhoršit. Pokud vzhled a konzistence produktu není v pořádku, odpovídajícím způsobem jej zlikvidujte.

Jak mám prát své džíny?

Vaše džíny vydrží déle v hezkém stavu a nebudou vytvářet nevzhledné bílé pruhy (vyblednutí), pokud do pračky najednou vložíte pouze tři kusy a obrátíte je vzhůru nohama.

Vyberte nízkou rychlost odstřeďování a perte je pomocí Persil Color Gel na barevné prádlo při jemném cyklu. Po vyprání ihned džíny vytřepejte a vyvěste, aby uschly.

Čím se Persil Color Gel na barevné prádlo liší od jiných jemných pracích prostředků na barevné prádlo?

Oba typy pracích prostředků jsou určeny zejména pro barevné textilie. Persil Color Gel je ideální pro běžně až silně znečištěné textilie, které lze vyprat při cyklu praní barevného prádla s množstvím 4,5 kg (10 lb) nebo vyšším. Nepoddajné mastné skvrny lze odstranit tímto vysoce účinným pracím prostředkem i při nízkých teplotách. Navíc s ním lze skvrny také přímo ošetřit předem.

Jemné prací prostředky pro barevné prádlo (např. Perwoll Color) představují naopak speciální prací prostředky pro jemné barevné tkaniny. Jemná péče a jemné čištění jsou prioritou. Z tohoto důvodu velice doporučujeme maximální množství prádla 2,5 kg (5,5 lb) pro cykly pro jemné praní a praní s jemnou péčí.

Je předpírka nutná?

Běžně ne. Výjimky: mimořádně silně znečištěné textilie, např. pracovní, outdoorové oděvy, oděvy do zahrady a zemědělské práce.

Jaký prací prostředek mohu použít pro bílé, barevné a jemné prádlo, a hedvábné nebo vlněné?

Bílé prádlo 60 °C

Persil Universal
Persil Sensitive Gel

Barevné prádlo 60 °C

Persil Color
Persil Sensitive Gel

Jemné prádlo 40 °C

Persil Sensitive Gel
Hedvábí/vlna

Persil Sensitive Gel
Perwoll classic

Jak mám prát závěsy?

Závěsy perte pomocí pracího prostředku na závěsy s recepturou proti šednutí při jemném cyklu praní. Mějte prosím na paměti následující: Věnujte pozornost symbolům praní na visačce výrobce, zvolte dávkování podle stupně znečištění a tvrdosti vody, vložte do pračky závěsy o max. hmotnosti 2,5 kg (5,5 lb) a nastavte odstřeďování na nízké otáčky, abyste odstranili vlhkost.

Nenechávejte vyprané závěsy v koši na prádlo dlouho - tím zabráníte zbytečnému zmačkání. V případě barevných závěsů doporučujeme Perwoll Color. To pomůže udržet intenzitu jak pastelových, tak pestrých barev, i po mnoha vypráních.

Navíc:
Trochu aviváže např. Silan Sensitive s mandlovou vůní, který použijete při závěrečném oplachování, nejen že dodá příjemnou vůni závěsům, ale také zabrní vláknům, aby znovu brzo pochytily špínu díky antistatickému účinku aviváže.

Co mám dělat, pokud mé prádlo pouští barvu?

Barvu mohou pouštět nové tkaniny. Pokud nevíte, jak je tkanina stálobarevná, nejlepší bude prát nový oděv samostatně při max. teplotě 40 ºC. Barevné látky je třeba také roztřídit a prát světlé a tmavé barvy samostatně, tzn. prát podobně barevné látky společně.

Citlivá pokožka

Co je důležité u pracího prostředku pro citlivou pokožku?

V případě pracích prostředků šetrných k citlivé pokožce je důležité zajistit, aby byl prací prostředek mimořádně šetrný ke kůži. Z tohoto důvodu byl přípravek Persil Sensitive zkoušen a testován jako prostředek šetrný k pokožce a alergikům v instituci ECARF (Nadace evropského střediska pro výzkum alergií). Náš gel a kapsle obsahují speciálně vyvinuté vůně šetrné k pokožce a alergikům a neobsahují žádná barviva.

Lze dosáhnout bílého vyprání pomocí pracích prostředků z řady pro citlivou pokožku?

Ano, dokonce prací prostředky citlivé k pokožce, jako např. Persil Sensitive docílí čisté bílé vyprání.

Mohou alergici používat pouze prací prostředky bez vůně?

Ne, mnoho alergiků může používat i vonné prací prostředky, které snáší lidé trpící kožními alergiemi. Alergici, kteří nesnáší tyto prací prostředky, by měli zvolit přípravky, jež neobsahují žádné vůně.

Navíc, v souladu se směrnicemi EU, některé vůně, které častěji vyvolávají alergie, jsou uvedeny na štítku na zadní straně přípravku. To spotřebitelům se známými alergiemi na takové složky pomáhá zvolit správný produkt.

Mohou alergici používat pouze prací prostředky, které neobsahují konzervační látky?

Tak to není. Chtěli bychom vysvětlit, proč naše tekuté prací prostředky obsahují konzervační látky. Zatímco pevné prací prostředky a čistící produkty jako např. Persil Sensitive nemohou obsahovat žádné konzervační látky kvůli svému chemickému složení, do tekutých pracích prostředků a čisticích přípravků se musí přidávat konzervační látka, aby se zaručila jejich stabilita  Z tohoto důvodu přidáváme konzervační látky do Persil Sensitive Gel, abychom produkt chránili a také, abychom chránili zákazníka před mikroorganismy, např. bakteriemi, kvasinkami a plísněmi.

Persil Sensitive byl certifikován nadací ECARF (Nadace evropského střediska pro výzkum alergií) jakožto prací přípravek šetrný k alergikům. Co se týče používání konzervantu methylisothiazolinon, pečeť instituce ECARF znamená, že se používá pouze velmi nízká dávka, pod prahovou hodnotou množství, které způsobuje nežádoucí reakce. Zjistěte více na webových stránkách ECARF. ECARF navíc provedla testy, aby zajistila, že se konzervanty zcela vypláchnou při praní prádla v pračce. Tento test zahrnovat běžné množství prádla uvnitř bubnu pračky a použití pracího prostředku v doporučené dávce:
http://www.ecarf.org/aktuelles/presse-und-information/news/details.html?tx_ttnews%5Btt_news%5D=2078&cHash=8086476945cc0dea8240e2630c3b8151

Tímto způsobem vyprané prádlo nemůže vyvolat alergické reakce.

Obě konzervační látky používané v produktu Persil Sensitive Gel jsou uvedeny na štítku na zadní straně výrobku, v souladu se směrnicí EU. Uvedené konzervanty musí být uvedeny bez ohledu na jejich koncentraci v produktu. To spotřebitelům se známými alergiemi na takové složky pomáhá zvolit správný produkt.

Je nutná další ochrana před vytvářením vápenných usazenin u produktu Persil Sensitive?

Ne, stejně jako u všech produktů Persil, Persil Sensitive již obsahuje ochranu před vytvářením vápenných usazenin jak pro měkkou, tak tvrdou vodu.

Lze prát při nízkých teplotách a šetřit energii s přípravkem Persil Sensitive?

Ano, Persil Sensitive funguje i při teplotách nižších než 20 ºC.

Měli by alergici používat méně pracího prostředku, než je doporučeno na obalu produktu Persil Sensitive?

Ne, Persil Sensitive je třeba dávkovat vždy podle tvrdosti vody a stupně znečištění prádla.

Lze prát barevné oděvy také pomocí Persil Sensitive?

V případě barevných oděvů doporučujeme Persil Sensitive Gel.

Je Persil Sensitive k dispozici jen v určitých obchodech?

Ne, Persil Sensitive je k dispozici v mnoha obchodech, např. prodejnách potravin, drogeriích a supermarketech.

Jaké prací prostředky by měli používat lidé s citlivou pokožkou, trpící alergií nebo neurodermitidou?

To se liší u jednotlivých lidí a není proto možné poskytnout obecnou odpověď. Zákazníci mohou informace o složkách zjistit na štítku na zadní straně obalu výrobku, např. jaké vůně nebo konzervanty daný prací prostředek obsahuje. To spotřebitelům se známými alergiemi na takové složky pomáhá zvolit správný produkt.

Přípravek Persil Sensitive zkoušen a testován jako prostředek šetrný k pokožce a alergikům v instituci ECARF (Nadace evropského střediska pro výzkum alergií). Jak náš gel, tak megaperle obsahují speciálně vyvinuté vůně šetrné k pokožce a alergikům a neobsahují žádná barviva.

Jak mám mýt oblečení pro miminko nebo pro děti?

Roztřiďte prádlo podle bílých, světlých a tmavých barev. Bílé prádlo perte odděleně. Perte prádlo při cyklu horkého/barevného praní pomocí Persil Sensitive nebo Persil Sensitive Gel. Při dávkování pracího prostředku věnujte pozornost stupni znečištění prádla.

Pro jaké typy prádla jsou různé produkty Persil Sensitive vhodné?

Persil Sensitive jsou vhodné pro bílé a stálobarevné prádlo a Persil Sensitive Gel je speciálně určený pro nestálobarevné a jemné prádlo.

Jaké materiály jsou ideální pro citlivou pokožku?

Oděvy, které přicházejí do styku s citlivou pokožkou, by měly být vyrobeny z čisté, neošetřené bavlny nebo hedvábí, s co nejmenším zpracováním barvami. Vlněná a syntetická vlákna mohou pokožku podráždit a proto je nedoporučujeme.

Mělo by se dětské oblečení přát před prvním nošením?

Ano, dětské oblečení by se mělo prát při nejvyšší možné teplotě před prvním nošením, aby se odstranily chemikálie a škodlivé látky, jež mohou tkaniny obsahovat.

Je třeba prát dětské oblečení zvlášť?

Ne, dětské oblečení lze jednoduše přidat k Vašemu běžnému prádlu a přát při nejvyšší teplotě doporučené na visačce.

Lze prát dětské oblečení s aviváží?

Ano. Aviváže činí povrch látky hebkým, nejen, že látku změkčují, pomáhají předcházet i podráždění pokožky. Aviváže pro citlivou pokožku, jako např. Silan Sensitive jsou obzvláště vhodné pro děti a alergiky.

Kde mohu najít složení Persil Sensitive?

Na každému obalu produktu.