Skip to Content

Časté otázky

Dávkování, skvrny, citlivá pokožka, GHS hazard symbols on Persil products

Co znamenají symboly v tabulce dávkování? Co je to tabulka dávkování?

Díky dávkovací tabulce na každém obalu produktu Persil si lze snadno zjistit množství potřebného dávkování pro oblečení, které chcete vyprat. Množství pracího prostředku závisí na stupni znečištění prádla (zobrazeno ve sloupcích) a tvrdosti vody (zobrazena v řádcích). Doporučené dávkování pro všechny produkty Persil vychází z množství prádla 4,5 kg.

Jak zjistím správnou dávku?

Každý obal Persil má specifické doporučení pro dávkování. Optimální množství pracího prostředku závisí na množství prádla v pračce, stupni znečištění a tvrdosti vody. Pokud je v případě velmi silného znečištění nutná předpírka, vyberte nejnižší doporučené dávkování. Jen tehdy, když budete dávkovat prací prostředek správně, můžete pomoci pečovat o životní prostředí, ušetřit peníze a vyhnout se vytváření usazenin v pračce a textiliích.

Kdo mě může informovat o tvrdosti vody v mém okolí?

Pokud neznáte hodnotu tvrdosti vody ve vaší oblasti, můžete se obrátit na vodárnu. Náš tip: Kontaktní informace na vodárnu naleznete na fakturách za vodu nebo na internetu.

Co znamená tvrdost vody?

Tvrdost vody Vám odhalí množství rozpuštěného vápna v jednom litru vody, měřeno v mmol uhličitanu vápenatého (CaCO3). V Německu se například tvrdost vody obvykle měří v německých stupních (1 ºdH odpovídá zhruba 0,19 mmol CaCO3 na litr vody). To je důležité, aby bylo možné stanovit množství pracího prostředku, který je třeba dávkovat dle návodu na obalu.

Co znamenají stupně znečištění v dávkovací tabulce?

Lehce znečištěné: 

Bez viditelných nečistot nebo skvrn*. Na některých oděvech lze zjistit tělesný pach. Příklady:  Lehké letní i sportovní oblečení (nošeno jen několik hodin), trička, košile, halenky (nošené až 1 den), ložní prádlo a ručníky pro hosty (použité 1 den). 

Běžně znečištěné: 

Viditelné nečistoty a/nebo několik lehkých skvrn*. Příklady: Trička, košile, halenky (nasáklé potem nebo několikrát nošené), spodní prádlo (nošené 1 den), ručníky, ložní prádlo (použité po dobu až 1 týden), závěsy bez nikotinových skvrn (použity až 6 měsíců). 

Silně znečištěné: 

Zřetelně pozorovatelná nečistota a/nebo skvrny*. Příklady: Utěrky a kuchyňské ručníky, plátěné ubrousky, dětské bryndáčky, dětské a fotbalové oblečení (obarvené trávou a nečistotami), tenisové oblečení (znečištěné s jílem z antuky), pracovní oděvy (například oděvy kovodělníka, pekaře, řezníka, které lze prát doma). 

Velmi silně znečištěné: 

Spousta zaschlé špíny a/nebo skvrn*, zřetelně pozorovatelné a případně staré, oděvy se silným zápachem. Příklady: výše uvedené nečistoty na ubrusech, plátěných ubrouscích, utěrkách a kuchyňských ručnících, čisticích hadřících, mopech, dětských bryndáčcích, dětském, sportovním a fotbalovém oblečení (silně obarvené blátem, hlínou a trávou), pracovních oděvech.

* Typické skvrny  Lze odstranit:

Čaj, káva, červené víno, ovoce, zelenina obsahující bílkoviny/sacharidy: Krev, vejce, mléko, škroby obsahující tuk/olej: Lipidy, oleje/tuky na vaření, omáčky, nafta, vosky Pigmenty: Saze, hlína, písek

Proč doporučená dávka závisí na tvrdosti vody?

Prádlo, které se vypere s příliš malou dávkou pracího prostředku v závislosti na tvrdosti vody, se během času vytvoří šedavý nádech, ale také ztratí další vlastnosti: 

  • Postupně bude ztrácet hebkost
  • Začne cítit nepříjemnými pachy
  • V důsledku vytváření vápenných usazenin bude těžší a méně savé
  • Rychleji se zhorší jeho kvalita 

Silný nános vápenných usazenin bohužel nelze odstranit! Takže pokud je pro vás důležité, aby vám pračka a textilie dlouho vydržely, měli byste zajistit, že používáte dostatek pracího prostředku. Méně v tomto případě není více. Složka změkčující vodu v produktech Persil (jakož i v dalších prostředích Henkel) funguje tak, že brání negativním důsledkům uvedeným výše. Požadované množství pracího prostředku lze snadno zjistit v dávkovací tabulce na obalu produktu. Pokud neznáte hodnotu tvrdosti vody, obraťte se prosím na místní vodárnu.

Je správné prát silně a mírně znečišětné prádlo společně?

Silně a mírně znečištěné prádlo by se nemělo prát dohromady. Silně znečištěné prádlo vyžaduje více pracího prostředku a vyšší teplotu při praní, zatímco mírně znečištěné prádlo lze prát s malou dávkou pracího prostředku a při nízké teplotě okolo 20 ºC.

Proč není nutný další změkčovač vody?

Pokud dodržujete doporučení pro dávkování, není nutné přídávat k pracím prostředkům Persil jakékoliv změkčovače. Všechny produkty Persil jsou vytvořené tak, aby prádlo chránily před vytvářením vápenných usazenin. Proto již není další změkčovač vody nutný.

Jak mohu pomoct životnímu prostředí, když peru prádlo?

Udržitelné praní znamená prát „správně“! To zahrnuje správné roztřídění prádla, správné ošetření skvrn, vložení správného množství prádla do pračky, správné dávkování pracího prostředku (podle stupně znečištění a tvrdosti vody) a zvolení správného cyklu praní.

Proč má smysl používat aviváž?

Aviváže, jako např. Silan, činí vaše prádlo mimořádně hebkým, snižují statickou elektřinu a pomáhají chránit vaše oblečení. Navíc propůjčují prádlu příjemnou vůni. Prádlo vyprané za použití aviváže rychleji schne na šňůře, jakož i v sušičce, snadněji se žehlí a je šetrnější k pokožce, protože látka tolik neškrábe.

Jak dlouho prací prostředek vydrží?

Prací a čisticí prostředky nemají žádné datum expirace, na rozdíl od potravin, u nichž je to dokonce vyžadováno zákonem. Naše prací a čisticí prostředky vydrží mnoho let, pokud je skladujete na studeném, suchém místě. Nicméně by se tekuté prací a čisticí prostředky neměly skladovat při velmi nízkých teplotách, tj. v mrazu.

Výrobní kód na našich výrobcích vám, jakožto spotřebiteli, neposkytne informace o stáří produktu, neboť to je šifrovaný kód. Zda je prací prostředek ještě použitelný, poznáte podle vzhledu, vůně a konzistence. Například pokud se prací prášek uvnitř krabice změní v tvrdou hroudu, znamená to, že pohltil hodně vlhkosti z okolního vzduchu. Už ho nelze správně dávkovat nebo rozpustit ve vodě a proto by se už neměl používat. Pokud výše popsaný prací prostředek stále „vypadá normálně“, lze jej dávkovat a snadno se rozpouští, neváhejte jej použít.

Přesto doporučujeme, abyste vybrali dávkování pro silně znečištěné prádlo, neboť účinky určitých složek, jako např. bělicích prostředků a enzymů se mohou v průběhu času zhoršit. Pokud vzhled a konzistence produktu není v pořádku, odpovídajícím způsobem jej zlikvidujte.

Jak prát oblečení na lyže?

Nejlepším řešením je, prát oblečení na lyže s Persil gelem na barevné prádlo. V závislosti na doporučeních na cedulce oblečení, zvolte program „snadná údržba“ nebo program na jemné tkaniny. Nadávkujte prací prostředek jako pro silně znečištěné prádlo a podle tvrdosti vody. Na jakékoliv skvrny na manžetách, stejně tak jako na tmavé pruhy od nošení lyží, a na skvrny od jídla aplikujte před praním odstraňovač skvrn. Nechte 10 minut působit (ale nenechte zaschnout) a vyperte jako obvykle.

Čím se liší Persil Color Gel na barevné prádlo od jiných jemných pracích prostředků na barevné prádlo (např. Perwoll Color)?

Oba typy pracích prostředků jsou určeny zejména pro barevné textilie. Persil Color Gel je ideální pro běžně až silně znečištěné textilie, které lze vyprat při cyklu praní barevného prádla s množstvím 4,5 kg nebo vyšším. Nepoddajné mastné skvrny lze odstranit tímto vysoce účinným pracím prostředkem i při nízkých teplotách. Navíc s ním lze skvrny také přímo ošetřit předem. Jemné prací prostředky pro barevné prádlo (např. Perwoll Color) představují naopak speciální prací prostředky pro jemné barevné tkaniny. Jemná péče a jemné čištění jsou prioritou. Z tohoto důvodu velice doporučujeme maximální množství prádla 2,5 kg pro cykly pro jemné praní a praní s jemnou péčí.

Je předpírka nutná?

Běžně ne. Výjimky zahrnují mimořádně silně znečištěné textilie, např. pracovní, outdoorové oděvy, oděvy do zahrady a zemědělské práce.

Jaký prací prostředek mohu použít na bílé, barevné a jemné prádlo, hedvábí a vlnu?

Bílé prádlo 60 °C: 

Persil Regular, Persil Freshness by Silan, Persil Lavender Freshness Prášek, Persil Sensitive, Persil DISCS Regular, Persil DISCS Odor Neutralization, Persil Gel Odor Neutralization Regular ; 

Barevné prádlo 60 °C: 

Persil Color, Persil Lavender Freshness Gel, Persil Lavender Freshness Duo-Caps, Persil Sensitive, Persil DISCS Color, Persil DISCS Odor Neutralization, Persil Gel Odor Neutralization Color; 

Jemné prádlo 40 °C: 

Persil Sensitive, 

Hedvábí/vlna: 

Perwoll Wool Delicates

Jak prát závěsy?

Závěsy perte pomocí pracího prostředku na závěsy s recepturou proti šednutí při jemném cyklu praní (např. Dato). Mějte prosím na paměti následující: Věnujte pozornost symbolům praní na cedulce, zvolte dávkování podle stupně znečištění a tvrdosti vody, vložte do pračky závěsy o max. hmotnosti 2,5 kg a nastavte odstřeďování na nízké otáčky, abyste odstranili vlhkost. Nenechávejte vyprané závěsy v koši na prádlo dlouho - tím zabráníte zbytečnému zmačkání.

V případě barevných závěsů doporučujeme Perwoll Color. To pomůže udržet intenzitu jak pastelových, tak pestrých barev i po mnoha vypráních. Navíc: Trocha aviváže (např. Silan Sensitive s mandlovou vůní) dodá při závěrečném oplachování závěsům příjemnou vůni, ale také zabrní vláknům, aby znovu brzy zachitily špínu, a to díky antistatickému účinku aviváže.

Co mám dělat na dovolené, když se nechci obejít bez mého běžnného pracího prostředku?

Nejlepším řešením je vzít si s sebou malé balení Persil gelu. Rozmíchejte jej v teplé vodě a oblečení přeperte v ruce.

Co mám dělat, když moje prádlo pouští barvu?

Barvu mohou pouštět nové tkaniny. Pokud nevíte, zda je tkanina stálobarevná, nejlepší bude prát nový oděv samostatně při max. teplotě 40 ºC. Barevné látky je třeba také roztřídit a prát světlé a tmavé barvy samostatně, tzn. prát podobně barevné látky společně.

Co mám dělat se skvrnami od pleťového krému?

Aplikujte na znečištěné místo odstraňovač skvrn, případně naneste malé množství Persil gelu. Nechte max. 10 minut působit a vyperte jako obvykle.

Nadávkujte prací prostředek jako pro velmi znečištěné prádlo s ohledem na tvrdost vody a zvolte nejvyšší možnou teplotu praní (podle symbolů na cedulce). Pokud je skvrna stará a byla už několikrát čištěna ostatními prostředky, bude potřeba proces zopakovat.

Co mám dělat se skvrnami do opalovacího krému?

Skvrny od opalovacího krému mohou být jedny z těch nejodolnějších. Čím vyšší SPF faktor, tím hůře jde skvrna odstranit. Pokud takto znečištěné oblečení necháte v koši na prádlo moc dlouho, odolnost skvrny se tím ještě zvýší.  Tip: Aplikujte na skvrnu odstraňovač skvrn (nejlépe na benzenové bázi), nechte působit a vyperte jako obvykle.

Co mám dělat, když se na oblečení po vyprání objeví tmavé skvrny?

Tyto skvrny jsou způsobeny látkami, které se vyskytují ve většině produktů na vlasy. Ty se mohou zachytit na povrchu látky a zachycují špínu, která se uvolňuje během praní z obleční. Pokud jste nadávkovali málo pracího prostředku, budou tyto skvrny jasně viditelné a odstraint je je velmi těžké. Zkuste následující: Nejprve namočte tkaninu na několik hodin do mýdlové vody. V závislosti na barvě oblečení zvolte vhodný prací prostředek a nadávkujte ho jako pro silně znečištěné prádlo s ohledem na tvrdost vody. Dále je vhodné použít odstraňovač skvrn. Poté vyperte jako obvykle na nejvyšší možnou teplotu (říďte se symboly údržby na vašem oblečení).

Jak se zbavit skvrn od pylu a mízy, které jsou viditelné po praní?

Skvrny tohoto druhu mění svou barvu při působení kyslíku nebo po neúčinném praní. To, co bylo předtím sotva viditelné dostane nahnědlý odstín. Skvrny na bílém a stálobarevném oblečení lze odstranit prostředky na bílé nebo barevné prádlo s přídáním odstraňovače skvrn. Vyperte na nejvyšší možnou teplotu s ohledem na symboly údržby na vašem oblečení. Skvrny na oblečení z jemných tkanin ošetřete jemným odstraňovačem skvrn a poté vyperte v ruce nebo v pračce na patřičný program se speciálním pracím prostředkem (např. Perwoll Wool Delicates). Skvrny na bílém a stálobarevném oblečení lze odstranit prostředky na bílé nebo barevné prádlo s přidáním odstraňovače skvrn. Vyperte na nejvyšší možnou teplotu s ohledem na symboly údržby na vašem oblečení. Skvrny na oblečení z jemných tkanin ošetřete jemným odstraňovačem skvrn a poté vyperte v ruce nebo v pračce na patřičný program se speciálním pracím prostředkem (např. Perwoll Wool Delicates).

Co dělat se žlutými skvrnami, které nezmizely po prvním vyprání?

Tyto skvrny zpravidla obsahují pigmenty které jsou například v kávě, čaji, ovoci, zelenině, koření, různých omáčkách atd. Skvrny na oblečení zůstávájí v případě, že jste nenadávkovali dostatečné množství pracího prostředku. Některé skvrny nemusí být po vyprání hned patrné a objeví se až časem díky působení kyslíku. Lze je odstranit za pomoci pracích prostředků Persil v kombinaci s odstraňovačem skvrn. Pro odstranění starých tmavých skvrn namočte tkaninu přes noc do mýdlové vody společně s odstraňovačem skvrn.

Chcete více tipů? Podívejte se na Persil Poradce na skvrny!

Máte problémy se skvrnami od vína? Rádi byste se zbavili mastných skvrn? Nebo potřebujete odstranit skvrny od krve? Aplikace Persil Poradce na skvrny vám poradí, jak vyprat všechny druhy skvrn z celé řady látek a materiáů!

Co je důležité u pracího prostředku pro citlivou pokožku?

V případě pracích prostředků šetrných k citlivé pokožce je důležité zajistit, aby byl prací prostředek mimořádně šetrný ke kůži. Z tohoto důvodu byl přípravek Persil Sensitive zkoušen a testován jako prostředek šetrný k pokožce a alergikům v instituci ECARF (Nadace evropského střediska pro výzkum alergií). Náš gel a kapsle obsahují speciálně vyvinuté vůně šetrné k pokožce a alergikům a neobsahují žádná barviva.

Lze dosáhnout perfektního vyprání s pomocí pracích prostředků z řady pro citlivou pokožku?

Ano, dokonce i s pracími prostředky pro citlivou k pokožku, jako je např. Persil Sensitive lze docílit čistého bílého prádla.

Mohou alergici používat pouze prací prostředky bez vůně?

Ne, spousta alergiků může používat i vonné prací prostředky. Jsou ale i tací, kteří parfemované prací prostředky nesnesou a měli by tedy volit ty bez bez vůně. Navíc, v souladu se směrnicemi EU, jsou některé vůně, které častěji vyvolávají alergie, uvedeny na štítku na zadní straně přípravku. To spotřebitelům se známými alergiemi na takové složky pomáhá zvolit správný produkt.

Mohou alergici používat pouze prací prostředky, jež neobsahují konzervační látky?

To není nezbytně pravda. Chtěli bychom vysvětlit, proč naše tekuté prací prostředky obsahují konzervační látky. Zatímco pevné prací prostředky a čistící produkty jako např. Persil Sensitive nemohou obsahovat žádné konzervační látky kvůli svému chemickému složení, do tekutých pracích prostředků a čisticích přípravků se musí přidávat konzervační látka, aby se zaručila jejich stabilita  Z tohoto důvodu přidáváme konzervační látky do Persil Sensitive Gelu, abychom produkt chránili a také, abychom chránili zákazníka před mikroorganismy, např. bakteriemi, kvasinkami a plísněmi. Persil Sensitive byl certifikován nadací ECARF (Nadace evropského střediska pro výzkum alergií) jakožto prací přípravek vhodný pro alergiky. Co se týče používání konzervantu methylisothiazolinonu, pečeť instituce ECARF znamená, že se používá pouze velmi nízká dávka, pod prahovou hodnotou množství, které způsobuje nežádoucí reakce. Zjistěte více na webových stránkách ECARF. ECARF navíc provedla testy, aby zajistila, že se konzervanty zcela vypláchnou při praní prádla v pračce. Tento test zahrnovat běžné množství prádla uvnitř bubnu pračky a použití pracího prostředku v doporučené dávce: 

Proto nemůže vyprané prádlo vyvolat alergické reakce. Obě konzervační látky používané v produktu Persil Sensitive Gel jsou uvedeny na štítku na zadní straně výrobku, v souladu se směrnicí EU. Uvedené konzervanty musí být uvedeny bez ohledu na jejich koncentraci v produktu. To spotřebitelům se známými alergiemi na takové složky pomáhá zvolit správný produkt.

Je nutná další ochrana před vytvářením vápenných usazenin u produktu Persil Sensitive?

Ne. Stejně jako u všech produktů Persil, tak i Persil Sensitive obsahuje ochranu před vytvářením vápenných usazenin jak pro měkkou, tak tvrdou vodu.

Lze prát při nízkých teplotách a šetřit energii i s přípravkem Persil Sensitive?

Ano, Persil Sensitive funguje již při 20 ºC.

Měli by alergici používat méně pracího prostředku, než je doporučeno na obalu produktu Persil Sensitive?

Ne, Persil Sensitive je třeba dávkovat vždy podle tvrdosti vody a stupně znečištění prádla.

Lze prát s Persil Sensitive i barevné prádlo?

Ano, a však v případě barevných oděvů doporučujeme používat Persil Sensitive Gel.

Je Persil Sensitive k dispozici jen v určitých obchodech?

Ne, Persil Sensitive je k dispozici v mnoha obchodech, např. prodejnách potravin, drogeriích a supermarketech.

Jaké prací prostředky by měli používat lidé s citlivou pokožkou, trpící alergií nebo neurodermitidou?

To se liší u jednotlivých lidí a není proto možné poskytnout obecnou odpověď. Zákazníci si mohou informace o složkách zjistit na štítku na zadní straně obalu výrobku, např. jaké vůně nebo konzervanty daný prací prostředek obsahuje. To spotřebitelům se známými alergiemi na takové složky pomáhá zvolit správný produkt. Přípravek Persil Sensitive byl zkoušen a testován jako prostředek šetrný k pokožce a alergikům v instituci ECARF (Nadace evropského střediska pro výzkum alergií). Jak náš gel, tak megaperle obsahují speciálně vyvinuté vůně šetrné k pokožce a alergikům a neobsahují žádná barviva.

Jak mám prát oblečení pro miminko nebo pro děti?

Roztřiďte prádlo na bílé, světlé a tmavé. Bílé prádlo perte odděleně. Perte na program na bavlnu spolu s Persil Sensitive Práškem nebo Persil Sensitive Gelem. Při dávkování pracího prostředku věnujte pozornost stupni znečištění prádla.

Pro jaké typy prádla jsou vhodné konkrétní produkty Persil Sensitive?

Produkty Persil Sensitive jsou vhodné pro bílé a stálobarevné prádlo. Persil Sensitive Gel je určen speciálně pro nestálobarevné a jemné prádlo.

Jaké materiály jsou ideální pro citlivou pokožku?

Oděvy, které přicházejí do styku s citlivou pokožkou, by měly být vyrobeny z čisté, neošetřené bavlny nebo hedvábí. Vlněná a syntetická vlákna mohou pokožku podráždit a proto je nedoporučujeme.

Mělo by se dětské oblečení přát před prvním nošením?

Ano, dětské oblečení by se před prvním nošením mělo prát na nejvyšší možnou teplotu, aby se odstranily chemikálie a škodlivé látky, jež mohou tkaniny obsahovat.

Je třeba prát dětské oblečení zvlášť?

Ne, dětské oblečení lze jednoduše přidat k vašemu běžnému prádlu a prát při nejvyšší teplotě doporučené na cedulce.

Jak vyprat odolné skvrny od ovoce a zeleniny?

Bílé a stálobarevné prádo perte s Persil Sensitive Práškem a odstraňovačem skvrn. Prací prostředek dávkujte jako pro silně znečištěné tkaniny. Barevné prádlo perte s Persil Sensitive Gelem a odstraňovačem skvrn. Vždy perte na nejvyšší možnou teplotu (s ohledem na symboly údržby na oblečení).

Lze prát dětské oblečení s aviváží?

Ano. Aviváže činí povrch látky hebkým. Nejen, že látku změkčují, ale také pomáhají předcházet podráždění pokožky. Aviváže pro citlivou pokožku, jako např. Silan Sensitive jsou obzvláště vhodné pro děti a alergiky.

Kde mohu najít složení Persil Sensitive?

Na obalu každého produktu.