Druhy skvrn od hořčice, kečupu a omáček

První věc, kterou si musíte ujasnit, je, o jaký druh omáčky se jedná. Některé z nich totiž při čistění vyžadují zvláštní péči. Mezi nejběžnější omáčky patří:

 

 • hořčice,
 • kečup,
 • rajčatová omáčka,
 • omáčka na špagety,
 • pálivá omáčka,
 • omáčka z masa,
 • majonéza,
 • omáčka na těstoviny,
 • sojová omáčka,
 • barbecue omáčka,
 • omáčka marinara.

 

Odstraňování skvrn od omáček: Krok za krokem

 1. Seškrábněte co největší množství omáčky.
 2. Obraťte oblečení naruby a opláchněte skvrnu z druhé strany studenou vodou.
 3. V závislosti na barvě a druhu tkaniny zvolte vhodný prací prostředek Persil.
 4. V případě nutnosti skvrnu předčistěte.
 5. Vyperte na maximální možnou teplotu.
 6. Zkontrolujte skvrnu.

 

Odstranění přebytečné omáčky

Ať už jste se pokapali jakoukoliv omáčkou, vaším prvním krokem by mělo být seškrábnutí co největšího množství omáčky z oblečení. Poté obraťte oblečení naruby a opláchněte skvrnu z druhé strany studenou vodou. Skvrna se tak snáze uvolní z oblečení, protože se vrací zpět stejnou cestou, jakou pronikla do vláken.

 

Volba pracího prostředku

Prací prostředek zvolte v závislosti na druhu a barvě tkaniny.

 

 • Na bílé oblečení použijte Persil Regular nebo Persil Regular Gel.
 • Na barevné oblečení použijte Persil Color nebo Persil Color Gel.
 • Na jemné tkaniny a oblečení, které vyžaduje ruční praní, použijte Perwoll.

 

Předčištění skvrny

Než se pustíte do předčištění, ujistěte se, že tkanina nepouští barvu. Pro účely předčištění naneste Persil Regular Gel nebo Persil Color Gel přímo na skvrnu od kečupu, hořčice nebo omáčky a nechte několik minut působit.

 

Praní a máchání

Po několika minutách namáčení v tekutém pracím prostředku vyperte oblečení v pračce s použitím dávky pracího prostředku pro „silně znečištěné oblečení“.

 

Kontrola skvrny

Po vyprání, resp. před sušením zkontrolujte, zda skvrna zmizela. Je-li stále viditelná, znovu oblečení vyperte na maximální možnou teplotu uvedenou na štítku s pokyny pro údržbu.

 

Odstraňování skvrn od hořčice, kečupu a omáček ze zvláštních druhů prádla a tkanin

Pokud potřebujete odstranit skvrnu od kečupu z košile nebo skvrnu od hořčice z kalhot, poslouží vám ve většině případů výše uvedené kroky. Potýkáte-li se však se skvrnami na jemných tkaninách, například na hedvábí, saténu nebo vlně, použijte prací prostředek Perwoll a oblečení vyperte ručně. Ačkoliv kompletní odstranění skvrny může vyžadovat několik vyprání, je tento prací prostředek velmi šetrný k vašemu oblečení. Jiné tkaniny jako bavlnu a polyester můžete obvykle bez obav vyprat v pračce.

 

Zvláštní podmínky při čištění skvrn od hořčice, kečupu a omáček

Objevili jste na svém oblečení zaschlou skvrnu od omáčky? Pokud je to možné, seškrábněte staré zbytky kečupu, barbecue omáčky nebo hořčice, poté naneste malé množství pracího prostředku Persil Color Gel nebo Persil Power Gel přímo na skvrnu, jemně vmasírujte a nechte několik minut působit. Následně tkaninu namočte na třicet minut do roztoku pracího prostředku Persil dle vaší volby a teplé vody a nakonec vyperte obvyklým způsobem.

 

Odstraňování skvrn od hořčice, kečupu a omáček z barevného oblečení

Skvrny od omáček jsou nechvalně známé tím, že se velmi obtížně odstraňují, obzvláště z různých druhů barevného oblečení. Velkým nepřítelem bílého oblečení jsou skvrny od rajčatové omáčky a kečupu, zatímco tmavé oblečení si nerozumí se skvrnami od majonézy. Hořčice obsahuje kurkumu, která se chová jako barvivo, a může být tudíž velmi obtížně odstranitelná z bílých košil. Pokud se chcete efektivně zbavit těchto skvrn, co nejrychleji naneste prací prostředek a oblečení vyperte.

 

Polili jste si omylem košili nebo kalhoty omáčkou? Nedovolte skvrnám, aby vám zničily oblíbené oblečení. Zatočte s nimi pomocí těchto rad.