Druhy skvrn na hedvábí

Stejně jako na každé jiné tkanině mohou i na hedvábí vzniknout skvrny od jídla, vody, vína, tuku a oleje, krve, inkoustu a pera. Na hedvábných košilích lze mnohdy nalézt skvrny od deodorantu, potu, skvrny v podpaží, ale i skvrny od make-upu. Aby nedošlo k poškození hedvábné tkaniny, je u některých skvrn, například od vína, tuku a oleje, velmi důležité jednat rychle.

 

Odstraňování skvrn z hedvábí: Krok za krokem

  1. Zkontrolujte na štítku s pokyny pro údržbu, zda lze hedvábí prát ručně, nebo zda vyžaduje chemické čištění.
  2. Zvolte speciální prací prostředek na vlnu a hedvábí, jako například Perwoll Wool & Silk.
  3. Zkontrolujte skrytý šev a ujistěte se, že oblečení nepouští barvu.
  4. Předčistěte skvrnu pomocí pracího prostředku dle vaší volby.
  5. Oblečení ručně vyperte.
  6. Zkontrolujte, zda skvrna zmizela.

 

Volba pracího prostředku

Na jemné tkaniny jako hedvábí se nejlépe hodí Perwoll Wool & Silk, ať už jej použijete k předčištění nebo ručnímu praní.

 

Předčištění skvrny

Postup předčištění se u hedvábí liší v závislosti na druhu skvrny. U většiny mokrých skvrn, jako například od vína, krve, kávy a čaje, inkoustu a pera nebo vody, můžete použít čistý bílý hadřík a nejprve zbavit skvrnu co největšího množství tekutin. Obraťte oblečení naruby a opláchněte skvrnu z druhé strany studenou vodou.

 

Následně, podobně jako u skvrn od make-upu, deodorantu, potu nebo skvrn v podpaží, naneste malé množství pracího prostředku Perwoll Wool & Silk přímo na skvrnu a nechte na chvíli působit. Zabraňte však tomu, aby skvrna zaschla.

 

Praní a máchání

Oblečení ručně vyperte v teplé vodě pomocí pracího prostředku Perwoll Wool & Silk.

 

Kontrola skvrny

Po předčištění a vyprání zkontrolujte, zda skvrna na hedvábí zmizela. Je-li skvrna stále viditelná, opakujte postup předčištění, namočte hedvábnou tkaninu na půl hodiny do roztoku pracího prostředku Perwoll Wool & Silk a poté vyperte obvyklým způsobem. Pokud skvrna nezmizí ani po opakovaném čištění, nedávejte oblečení sušit. Místo toho jej svěřte chemické čistírně oděvů.

 

Skvrny na hedvábném oblečení a výrobcích pro domácnost

Pomocí výše uvedené metody lze odstranit většinu skvrn z hedvábných kravat, košil, blůz, šatů a dokonce výrobků pro domácnost, například pratelných prostěradel a ubrusů. Může vás sice napadnout použít v těchto případech přírodní nebo domácí odstraňovače skvrn, v praxi je však lepší se jim vyhýbat. Hedvábí je jemná tkanina a použitím přírodních prostředků může velmi snadno dojít k jejímu trvalému poškození. Použijte místo toho speciální prací prostředek na choulostivé tkaniny.

 

Objevili jste na své elegantní hedvábné kravatě nebo košili skvrnu? Tato jemná tkanina sice vyžaduje zvláštní péči, většinu skvrn však odstraníte pomocí těchto kroků.