Obtížně odstranitelné skvrny na bavlněném oblečení

Jelikož je bavlna velmi porézní, absorbuje skvrny snáze než většina ostatních tkanin. Skvrny od potu a v podpaží, ale i skvrny od deodorantu jsou u bavlněného oblečení velmi běžným jevem, neboť bavlna snadno a rychle vstřebává přírodní sekrety. Nebudete-li jednat okamžitě, může se stát, že skvrnu již nepůjde vyčistit. Ve vláknech se navíc může usadit zápach, obzvláště pokud se jedná o skvrny od potu nebo skvrny v podpaží.

 

Skvrny od potu však nejsou jediným druhem skvrn, se kterým se lze u bavlněného oblečení setkat. Stejně jako v případě jiných materiálů mohou vaše oblečení poškodit také skvrny od krve, červeného vína, tuku a oleje, inkoustu a pera, a dokonce skvrny od ovocných a zeleninových šťáv. Nezáleží na tom, s jakou skvrnou se zrovna potýkáte, ať už od kávy a čaje nebo trávy a listí, chcete-li ji odstranit navždy, musíte jednat rychle.

 

Odstraňování skvrn z bavlněného oblečení a výrobků pro domácnost

Většinu bavlněného oblečení a výrobků pro domácnost lze vyprat a usušit v pračce, aniž by hrozilo jakékoliv poškození samotné tkaniny. Bavlněné prádlo se však může srazit nebo scvrknout v sušičce, proto je velmi důležité věnovat pozornost informacím na štítku s pokyny pro údržbu a zvolit před sušením správnou teplotu.

 

Při odstraňování skvrn z bavlny zacházejte opatrně s bělidly. Bělicí činidla na bázi kyslíku sice pomáhají odstranit skvrny, mohou však také poškodit vlákna tkaniny.

 

Odstraňování skvrn z bavlny: Krok za krokem

  1. Zkontrolujte štítek s pokyny pro údržbu a ujistěte se, že je vaše bavlněné oblečení vhodné do pračky a sušičky.
  2. V závislosti na barvě tkaniny zvolte vhodný prací prostředek Persil.
  3. Předčištěte skvrnu pomocí pracího prostředku Persil.
  4. Vyperte oblečení na maximální bezpečnou teplotu.
  5. Zkontrolujte, zda skvrna zmizela.

 

Volba pracího prostředku

Poté co jste se ujistili, že je vaše bavlněné prádlo pratelné, použijte:

 

 

Předčištění

K čištění skvrn od krve, kávy, čaje a dalších tekutin na bavlněném oblečení použijte čistý hadřík a nejprve odstraňte z postiženého místa co největší množství tekutiny. Opláchněte postižené místo z druhé strany studenou vodou.

 

Poté naneste dostatečné množství pracího prostředku Persil Color Gel nebo Persil Regular Gel přímo na skvrnu. Tento postup můžete aplikovat i na jiné typy skvrn. Jemně vmasírujte prací prostředek do tkaniny a nechte proniknout do vláken. Pokud se jedná o výjimečně odolnou skvrnu, nechte prací prostředek před praním několik minut působit.

 

Praní a máchání

Použijte prací prostředek Persil dle vaší volby a prádlo vyperte na maximální bezpečnou teplotu.

 

Kontrola skvrny

Jakmile je bavlněné prádlo vyprané, zkontrolujte, zda je oblečení beze skvrn a – pokud na něm byly skvrny od potu – bez zápachu. V případě nutnosti postup opakujte.

 

S obzvláště odolnými skvrnami se vypořádáte tak, že své bavlněné prádlo na několik hodin namočíte do roztoku pracího prostředku a opětovně vyperete.

 

Prádlo nedávejte do sušičky, dokud je skvrna viditelná. Mohlo by to způsobit její trvalé zapuštění do vláken tkaniny.

 

Bavlna je ideální pro letní dny, zároveň však snadno absorbuje skvrny. Ujistěte se, že víte, jak se s nimi nejlépe vypořádat s pomocí pracího prostředku Persil.